Özel Eğitim Öğretmenliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Merhabalar. Ben Özel Eğitim Öğretmeni Yasin TÜRKDAY. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Zihin Engelliler Öğretmenliği okudum. Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktayım. Resmi bir kurumda Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktayım. Ayrıca şu anda ziyaret ettiğiniz Eğitimliyiz adlı internet sitesinin kurucusuyum.

Öğrencilik dönemimde bir internet sitesi benimle özel eğitim öğretmenliği  ile ilgili bir ropörtaj yapmıştı. Ropörtajın yayımlanmasından sonra Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü düşünen bir çok kişi sosyal medya hesaplarımdan benimle iletişime geçerek özel eğitim öğretmenliği ile ilgili daha detaylı bilgi almak istediler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım.

Bilgi almak için mesaj atan kişilerin sıkça sorduğu soruları burada cevaplayarak Özel Eğitim Öğretmenliği alanında bilgi edinmek isteyen herkese yardımcı olmak  istedim. Umarım sizler için faydalı bir içerik olur. Bu başlık altında cevabını bulamadığınız sorularınız olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 • Özel Eğitim Öğretmenliği okuyacak olan birisi hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Belki de en sık karşılaştığım soru bu. Özel Eğitim Öğretmenleri olarak özel çocuklarla çalışıyoruz. Haliyle hepsi birbirinden farklı özellikte, farklı engelleri, farklı yetenekleri olan öğrenciler. Bu yüzden özel eğitim öğretmenleri farklılıklara açık, hoşgörülü olmalı diye düşünüyorum.

Öğrencilerimiz normal gelişim gösteren akranlarına göre biraz daha yavaş öğrenebilir; bilişsel, sosyal, dil, motor becerilerde daha uzun zaman ihtiyaç duyabilirler. Bu yüzden özel eğitim öğretmenleri sabırla bu beceri alanlarında çalışırlar. Sabırlı olmak da özel eğitim öğretmenlerinin bir özelliği olmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca daha önce kaleme aldığım Özel eğitim nedir, kimlere özel gereksinimli birey denir? yazısını okuyarak özel eğitim ve özel eğitim öğrencileri hakkında fikir edinebilirsiniz. Yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 • Siz neden Özel Eğitim Öğretmenliğini seçtiniz?

Karakteristik özelliklerimden kaynaklı diyebilirim. Ben, çocuklar ile vakit geçirmekten oldukça mutluluk duyan biriyim. Bundan dolayı aklımda hep öğretmen olmak vardı. Özel Eğitim Öğretmenliği için herkes ataması kolay, maaşı iyi meslek gözüyle bakıyordu. Elbette ki bunlar bir bölümü seçerken çok önemli kriterler. Ama, diğer meslek gruplarına göre çok daha zor, sabır ve özveri gerektiren bir meslek. Bu meslek severek yapılmazsa, ileride kazanacağınız para sizi mutlu edemeyebilir. Ben, özel çocuklarla vakit geçirmek ve onların hayatına dokunabilmek için bu mesleği seçtim.

 

 • Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü hangi puan türüyle alıyor?

Ben üniversite sınavına 2013 yılında girmiştim, o yıldan sonra sınav sistemi değişti lakin sizin için baktım; güncel durumda üniversiteler TS yani Türkçe-Sosyal puan türüyle Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne öğrenci alıyorlar. Sıralama olarak da 2018 yılında özel ve devlet üniversiteleri 6 bin ile 180 bin sıralama arasında öğrenci alımı yapmış.

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü 2018 yılında oluşan taban puanları ve başarı sıralamalarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 • Önceden Zihin Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği ve Görme Engelliler Öğretmenliği vardı. Şimdiki durumda alan mı seçeceğiz?

Evet, önceden engel grupları branşlara ayrılmıştı. Mesela ben Zihin Engelliler Öğretmenliği mezunuyum. Fakat bölümün adı değişti ve hepsi özel eğitim öğretmenliği bölümü altında toplandı. Şimdiki durumda zihin-işitme-görme engellilere dair tüm dersler alınıyor ve mezun olduktan sonra tüm bu okullarda şansınız oluyor. Yani Özel Eğitim Öğretmenliği mezunu olan bir kişi, zihin engelliler, görme engelliler, işitme engelliler okullarında-sınıflarında görev yapabilirler.

 

 • Üniversitede dersler nasıl, zor mu?

Bu öğrenciden öğrenciye değişebilecek bir soru aslında. 🙂 Ben okurken zorlandığım birkaç ders oldu, ama genel olarak öğrenciyi çok zorlayacak düzeyde dersler olduğunu düşünmüyorum. Dersler genel olarak sözel dersler. E zaten öğretmen olacak kişi derslere de iyi çalışıp ilerde öğrencilerine daha faydalı olsun değil mi? 🙂

Not: Üniversitelerin kendi internet sitelerinde bölümlerde işlenen derslerin içerikleri hakkında bilgiler mevcut, göz gezdirebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü öğrencisi Büşra GÜLEGÜL ile yaptığımız ropörtaja göz gezdirebilirsiniz. Ropörtajı okumak için tıklayın.

 

 • Özel Eğitim Öğretmenliği’nin diğer öğretmenliklerden farkı ne?

Tüm öğretmenlik alanları çok değerli.  Çünkü hangi alanda çalışırsan çalış bir insanın hayatına dokunmuş oluyorsun. Özel Eğitim Öğretmenliğinin diğer öğretmenliklerden farkı, her öğrenciye ayrı ayrı, ihtiyacı dahilinde bir Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı hazırlamak ve sıkça kullanılan eğitim yöntemlerinin yanı sıra özel eğitim yöntemlerini de kullanarak öğrencinin ulaşabileceği en yüksek performans düzeyini hedeflemektir.

 

 • Mezun olduktan sonra nerelerde çalışabiliriz?

Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda (Özel Eğitim Sınıflarında, Özel Eğitim Anaokullarında, Özel Eğitim Uygulama Merkezlerinde, Özel Eğitim İş Okullarında, Özel Eğitim Meslek Okullarında, Görme Engelliler Okullarında, İşitme Engelliler Okullarında,  Rehberlik Araştırma Merkezlerinde) , Sosyal Hizmetler Kurumu’nda.

 

 • Mezun olduktan sonra hangi alanda (zihin-işitme-görme) çalışacağımızı biz mi seçiyoruz?

Evet, KPSS’den aldığınız puana göre tercih yaparken istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Ne kadar yüksek puan alırsanız atanma ve istediğiniz alanda çalışma şansınız o kadar yüksek olur.

 

 • Sınıflarda kaç öğrenci oluyor?

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretimin verimli devam edebilmesi, her öğrencinin eğitim hakkından en iyi şekilde yararlanabilmesi için sınıflardaki öğrenci ve öğretmen sayısını engel grubu ve düzeyine göre belirlemiştir. Alttaki görselde sınıflarda bulunabilecek maksimum öğrenci sayıları bulunmaktadır.

 • Özel Eğitimle alakalı hangi film ve kitapları önerirsiniz?

* Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir) filmi disleksili bir çocuğun hikayesini anlatıyor.
* Forrest Gump, düşük IQ’lu bir bireyin hayat hikayesini anlatıyor.
* Temple Grandin, otizmli bir kadının yaşam ve başarı hikayesini anlatıyor.
* Ben X, otizmli/asperger bir bireyin yaşadıklarını konu alıyor.
* Cennetin Rengi, görme engelli bir çocuğun umut dolu öyküsü.

– Sol Ayağım
– Yağmur Çocuklar/Otizm Nedir?
–  Özel Eğitime Giriş Kitapları (Özel Eğitim hakkında detaylı bilgi isteyenler için kaynak kitap olarak kullanılabilir.)

 

 • Özel sektörde ve devlette iş imkanları nasıl? Atanmak için kaç puan almamız gerekiyor?

Özel eğitim sürekli büyüyen, gelişen bir alan. Türkiye’nin dört bir yanında özel eğitim rehabilitasyon merkezleri var. Buralarda özel eğitim öğretmenleri çalışıyor. Aynı şekilde özel eğitim okulları ve sınıfları var. Eskiye nazaran iş imkanları biraz daralmış olsa da, özel eğitim öğretmenleri istihdam ediliyor. Özel sektörde ve devlette iş imkanları var. Tabi ki mezun öğrenci sayısı arttığı için KPSS puanları gün geçtikçe artıyor. Son atamalarda oluşan KPSS taban puanlarını MEB’in İnsan Kaynakları sayfasında veya sosyal medyaların ilgili sayfalarında bulabilirsiniz.

 

 • 4 sene sonra atanma puanı kaç olur?

Türkiye’de 1 saat bile çok uzun bir süre, o yüzden 4 yıl sonrasına tahmin yapmak gibi bir hataya asla düşmeyeceğim. 🙂

 

 • Mezun olduktan sonra üniversitede kalmak için ne yapmam gerek?

Üniversitede araştırma-öğretim görevlisi olabilmek için ALES ve Yabancı Dil sınavlarından yeterli puanları alıp istediğiniz alanda Yüksek Lisans yapmalı ve üniversitelerin duyurularını takip etmelisiniz. Bu uzun soluklu bir süreç, üniversite okurken tüm bunlar hakkında bilgiye sahip oluyorsunuz.

 

Özel eğitim hakkında merak ettiğin, bu yazıda cevabını bulamadığın her şeyi alt kısımda bulunan yorumlar bölümünden bize iletebilirsin, en kısa sürede cevap vereceğiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.