Rorschach Mürekkep Lekesi Testi nedir, nerelerde kullanılır?

Rorschach mürekkep lekesi testi deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Bazı psikologlar, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için bu testi kullanır . Özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda altta yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılır. Test ismini yaratıcısı İsviçreli psikiyatrist Hermann Rorschach ‘dan almıştır.

Rorschach testi 1960’lı yıllarda en yaygın kullanılan projektif testtir . ABD’de ulusal bir araştırmada Rorschach testi ayaktan tedavide ruh sağlığı tesislerinde kullanılan psikolojik testler arasında sekizinci sırada yer aldı ve Kişilik Değerlendirme Derneği üyeleri tarafından ikinci en yaygın olarak kullanılan test bulundu. Adli tıp değerlendirmesi vakalarında da psikiyatristler tarafından % 25 oranında istenmiştir.

         Rorschach  (Mürekkep lekeleri ) Testinde neler ölçülür? 

 • Test, kişinin algılama, anlam oluşturma, kavrama, kontrol süreçlerini ortaya koyar.
 • Algılananların nasıl organize edildiği, gerçeklikle nasıl baş edildiği, içsel dünyanın uyaranlarının akıbetleri, kişinin kendini nasıl gördüğü, nasıl savunduğu, sıkıntılarla nasıl baş ettiğini, bedenini nasıl yaşadığını, duygusal süreçleri gelişimsel bakış açısı ile görmeyi sağlar.
 • Hem kişilikteki yapısal olanları hem de durumsal, değişken unsurları verir. Çoğunlukla kişinin kendinin de farkında olmadığı bilgiler ortaya çıkar. Mürekkep Lekeleri testi, bir anlamda buzdağının altında, görünmeyen, bilinçdışı olarak tanımlananı verir.

  Kimlere Uygulanmalıdır?

 • 7-70 yaş arası herkese Rorschach testi verilebilir. Klinik çalışmalarda özellikle her yaş gurubundaki psikopatolojilerin daha iyi belirlenmesi için yapılan çalışmalara baktığımızda konuşabilen her insanın bu testen geçirilebileceğini belirtilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocuklarla yapılan testlerin yorumlarının erişkin yorumlarından ve değerlendirmelerinden farklı olmasıdır.

  Test nerelerde kullanılır?

 • Çocuk ve ergenlerde önce Rorschach, sonrasında zeka testleri birlikte uygulanmakta ve sonuçlar bütün olarak değerlendirilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan krizin gidişatını, ergenin ruhsal süreçlerini görebilmek açısından yararlıdır. Tedavi sürecinin düzenlenmesi, uygun terapi müdahalelerinin yapılması için kullanılır.
 • Her türlü hastalıkta ve kişilik yapısında kullanılır.
 • Terapi öncesi ve sonrasında,  değişimleri görmek amacıyla da uygulanmaktadır. Araştırmalarda da karşılaştırma amacıyla kullanılmakta.
 • Son yıllarda özellikle Geriatri ‘de de kullanılmaya başlamıştır. Bilişsel süreçlerdeki bozulmaların demans ya da depresyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını verir.
 • Mürekkep Lekeleri testi;  insan kaynaklarında, işe alım ve yerleştirme süreçlerinde de kullanılan bir testtir.
 • Sürücü ehliyeti, silah kullanma ve taşıma ruhsatları, akli meleke tesbitinin gerektiği durumlarda da kullanılmaktadır
 • Askeriye ve adli tıpta da yaygın olarak kullanılır.
 • Çocuk, ergen ve yetişkin Rorschach testleri farklı değerlendirmeye alınır. Gelişimsel, bilişsel unsurlar da dikkate alınır.

 

Rorschach Mürekkep Lekesi Testi Slayt olarak indirmek için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.