Özel Gereksinimli ve Engelli Öğrencileri Akranlarıyla Nasıl Kaynaştırabiliriz?

Ne istiyoruz? Tüm öğrencilerimiz için ideal durumlar. Ne zaman istiyoruz? Olabildiğince erken!

Değişimin gerçekleşmesi için daha iyi fikirler sunmak zorundayız. Elbette, bazı okul sistemleri iyi fikirler ortaya koyabiliyorlar – ama çoğunlukla bir dürtüye ihtiyaç duyuyorlar. Özel gereksinimi olan öğrencilerimizi akranlarıyla daha etkili ve kaliteli bir şekilde kaynaştırmak için neler yapabiliriz?

Özel ihtiyaçları olan ve engelli öğrenciler, arkadaşlık, saygı, sevgi ve sosyal ilişkilere dahil olmayı isteme açısından diğer tüm öğrenciler gibidirler.  Özel ihtiyaçları olan öğrenciler ailelerinin topluluklara entegrasyonu yoluyla akranlarıyla ilişki kurmanın faydalarından daha fazla yararlanırlar. Bunun yanı sıra özel ihtiyaçları olmayan öğrenciler de, bireysel farklılıkları anlamlandırarak ve onları kabul edip anlamlı arkadaşlıklar kurmaktan çok fayda görürler. Hepimizin aradığı, istediği “kazan-kazan” ortamı budur. Özel gereksinimli ve engelli öğrenciler sosyal kabulün faydasını görürken, akranları da onlarla birlikte bireysel farklılıkları kabul etme, hoşgörü, empati gibi olumlu kişilik özellikleri kazanırlar.

Ancak özel gereksinimli öğrenciler ile akranlarını kaynaştırma açısından okullarımızda yeterince etkinlik, ortam bulamıyoruz. Yeni bir şeyler yapmanın yollarını aramak ve başlatmak zorundayız. Kolay olmayabilir, ancak bu zamanla özel gereksinimli bireyler için mükemmel değişimler getirecektir. . İşte bazı fikirler:

Seçmeli Derslerle Etkileşim

Özel ihtiyaçları olan öğrencileri akranlarıyla eşleştirmek  için hepsini tek bir seçmeli derste aynı sınıfa koymak etkili olabilir. Akranlar yalnızca bazı farkların daha belirgin olduğunu, diğer açılardan tamamen aynı olduklarını görürlerse sosyal kabul daha kolay gerçekleşir. Tamamen uzaklaşır, akranlarıyla hiçbir zaman bir araya gelmezler ise hem sosyal kabul hem de özel gereksinimli bireylerin benlik algıları zarar görebilir.

Okul Sonrası Kulüpler

Benim gibi olmak nasıl bir şey, senin gibi olmak nasıl? Sınıf arkadaşları arasındaki algılama boşluklarını en aza indirgemek için katılımcılara sorular yöneltilebilirler. Özel ihtiyaçları olan çocuklar akranlarının yaptıkları şeylerin çoğunu yapabildiklerini keşfedebilirler; bu sadece özel gereksinimli bireyler için daha uzun sürebilir.

(Shutterstock)Örneğin; bir Lego kulübü, tüm çocuklar için muhteşem, dengeli bir oyun alanı olabilir. Ve özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynlerinden birçoğu, çocuklarının bu kulübe gelmesi için gönüllü olacaktır. Kulüp, çocukların birbirlerine yardım edecekleri, ortak bir oyunda birleşebilecekleri şekilde düzenlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.