Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Büşra Gülegül ile Röportaj

1-Merhabalar, Özel Eğitim Öğretmenliği Bolümü ile ilgili röportaja başlamadan önce sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, öncelikle beni röportaj programınıza dahil ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bu alanda güzel işler başaracağınıza inanıyorum. Ben Büşra GÜLEGÜL 19 yaşındayım Adana’da yaşıyorum ve Adanalıyım. Hacettepe Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü okuyorum hem de çok severek.

2-Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü diğer öğretmenlik branşlarına göre daha zor bir branş olarak algılanıyor, siz özel eğitim öğretmenliği bölümünü seçmeye nasıl karar verdiniz?

2015 yılında işaret dili kursuna gitmeye karar vermiştim. Bana çok ilgi çekici geliyordu. İşaret dili öğrenip bir işitme engelli bireyle sohbet etmek beni çok heyecanlandırıyordu. Kursa başladım ve eğitmenimizin işitme engelliler okulunda öğretmen olduğunu öğrendim. Onunla sohbet ettim ve mesleğine aşık oldum diyebilirim. O zaman karar verdim kesinlikle bu alanda çalışmalıyım diye. O zamanlar bölümümüz birleşmemişti branşlar halinde farklı üniversitelerde okutuluyordu, ilk sene sınava girdiğimde başarılı olamadım. İkinci kez hazırlanırken bölüm özel eğitim öğretmenliği adı altında toplandı. Bence çok iyi oldu çünkü ben bir türlü hangi branşa yöneleceğime karar veremiyordum.

3-Karar aşamasında Özel Eğitim Öğretmenliği’nin iş imkanları da etkili oldu mu?

Tabi ki etkili oldu. Olmadı dersem yalan söylemiş olurum ama ilgilerimi ve yeteneklerimi de göz önünde bulundurdum tabi ki çünkü mesleğimiz herkesin yapabileceği hem de sadece para için yapabileceği bir meslek hiç değil. Türkiye şartlarında ileride hayatımı rahatça devam ettirebileceğim bir meslek seçmeliydim. Şanslıyım ki ilgilerim ve mesleğin iş imkanları aynı doğrultudaydı yani çok çok pozitif!

4-Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünü seçerken en çok endişe duyduğunuz konu ne idi?

Özel eğitim öğretmenliği bölümünü seçerken en çok endişe duyduğum şey çocuklarla iletişim kuramama ihtimalimdi. Yani meslek için sadece benim kendimi yeterli görmem yetmez ki aslında bilmediklerimden korkuyorum, daha öğrenmediklerimden, karşımda öfke nöbeti geçiren bir öğrenciye müdahele edememe ihtimalinden korkuyorum. Bunları aşmam için daha dört yılım var. Ne yazık ki öğrenme konusunda sabırsız bir insanım.

5-Her meslek farklı kişilik özellikleri gerektirir, sizce Özel Eğitim Öğretmenliği okuyan ve Özel Eğitim Öğretmeni olacak birinin kişilik özellikleri nasıl olmalı?

Kesinlikle sabır. Bir kere sabırlı olmalı ve asla vazgeçmeyen hırslı azimli bir yapısı olmalı farklı yollar denemeyi bilmeli. En ufak bir sorunda umutsuzluğa kapılıp çalışmalarına son vermemeli. Meraklı ve araştırmacı olmalı çünkü bulunduğumuz meslek çok aktiflik istiyor sürekli yeni şeyler öğrenip hayata geçirmemiz gerekiyor. E tabi bu mesleği seçenler çocuklarla da iyi anlaşabilmeli, onların dünyasına çıkıp onların penceresinden bakmalı. Onların dünyasına çıkıp diyorum çünkü “çocuk gibi” sözünü asla küçümseme olarak kullanamam zira çocuklar bizden çok daha yaratıcı ve ıraksak düşünüyorlar daha zengin bir hayal dünyaları var kendimizi çok geliştirmeliyiz.

6-Çevrenizdeki insanlar Özel Eğitim Öğretmenliği öğrencisi olduğunuzu duyunca ne gibi tepkiler veriyorlar?

İşte en üzüldüğüm konu bu insanlar çok garip tepkiler veriyorlar. Özel Eğitim Öğretmenliği okuyorum dediğimde sanki yanlış bir şey yapıyormuşum gibi davranıyorlar. İşte böyle insanları görünce onlar için üzülüyorum hiç sokaktaki bir kediyi sevmemiş, hiçbir çocuğun başını okşayıp onun gülümsemesiyle huzur bulmamış gibi sevgisizler. Böyle insanların dışında çok olumlu tepkiler de aldım. En çok cesur olduğum söylenip durdu. Fakat ben bu şaşkınlık içeren tepkileri duymaktan sıkıldım. Hayır, hayatımı mahvetmiyorum. Evet, özel çocuklarla ilgilenebilirim hem de bir ömür boyu. Ben sevdiğim işi yapacağım ve böyle çok mutluyum benim gibi insanlar sayesinde yüzleri gülecek özel çocukları düşündükçe çok daha mutlu oluyorum.

7-Sınıf Öğretmenleri ve diğer bir çok branşın sertifika programları ile özel eğitim öğretmenliği yaptığı biliniyor. İleride özel eğitim öğretmeni olacak birisi olarak MEB’in bu sertifika programlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hiçbir şekilde onaylamıyorum herkes ancak kendi işini layıkıyla yapar ben 6 aylık bir sertifika ile sınıf öğretmeni olamam, yapamam. Olsam bile faydalı olmam öğrencilerime yara sağlayamam çünkü bunun için eğitilmemişim. 6 ay çok kısa bir zaman dilimi. Ülkemizde ne yazık ki bu tarz düzeltmeler(!) yapılıyor. Bir yandan da öğretmensiz çocukları düşünüyorum her yıl özel eğitim öğretmenliği bölümünden sadece 2 bin küsür öğretmen mezun oluyor açık olabilir pek bilmiyorum ama diğer branş öğretmenlerine verilen 6 aylık eğitim ile özel eğitim öğretmenliği yapacaklarsa bile süresiz yapmamalılar yeni özel eğitim öğretmenleri mezun oldukça öğretmenler yenilenmeli.

8-Üniversiteniz özel eğitim bölümü öğrencilerine ne gibi imkanlar sunuyor?

Üniversitem bu konuda maalesef çok geride çünkü Hacettepe Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü benim girdiğim sene (2017) açıldı ne yazık ki pek bir faaliyeti yok ama biz çalışmalar yapıyoruz. İnşallah okulumuzu bu alanda ileriye götürebiliriz.

Hacettepe Üniversitesi’nden bir görüntü.

9-Okuduğunuz üniversite kadar şehir de önemli, okuduğunuz şehiri yaşam ve sosyal imkanlar bakımından nasıl değerlendirirsiniz?

Ankara çok büyük bir şehir, bölümüme yönelik birçok kurum var bu konuda şanslıyım. Birçok otizm vakfı ile karşılaştım simdilik yeteriz olduğum için sadece küçük ziyaretler yapıyorum bu tarz kurumlara. Özel eğitim öğretmenliği bölümü olan çevre okulları ziyaret ediyorum Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi çok güzel okullar. Özel eğitim konusunda yaptıkları çalışmaları takip ediyorum

Sorulara içtenlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Öğrencilik hayatınız ve ilerleyen dönemlerde başarılar dileriz. Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Rica ediyorum ve ben daha çok teşekkür ediyorum. Bu alanda çalışmalar yürüttüğünüz için size minnettarım çünkü çok kenara itilmiş bir alan duymamazlıktan, görmemezlikten geliniyor çoğu zaman. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim ve devamını beklerim.

Eğitimliyiz.com ailesi olarak Büşra GÜLEGÜL’e öğrencilik ve gelecekteki meslek hayatında başarılar dileriz.

ÖZEL EĞİTİM İLE İLGİLİ DİĞER YAZI VE RÖPORTAJLARIMIZA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.