Özel Eğitim Öğretmenleri Alanına Sahip Çıkıyor

Özel Eğitim Öğretmenliği alan mezunları MEB’in açtığı sertifika programlarına, alan değişikliklerine ve atamalarda özel eğitime verilen kontenjanın azlığına tepki göstermek için yoğun bir şekilde mücadele ediyorlar. Uzun zamandır sosyal medyada yaptıkları TT çalışmaları ile alanlarına yapılan haksızlıklara tepki gösteren Özel Eğitim Öğretmenleri, son olarak MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ile görüştüler. Mağduriyetlerini ve isteklerini dile getiren özel eğitim öğretmenleri, sertifika programlarının son bulmasını ve önümüzdeki atamalarda özel eğitim öğretmenlerine gerekli kontenjanın verilmesini talep ettiler.

Görüşmeye katılan öğretmenler görüşmenin son derece olumlu geçtiğini bildirdiler. Alan değişikliğinin bir daha yapılmayacağını ve önümüzdeki atamada özel eğitim öğretmenlerinin mağdur edilmeyeceğini söyleyen Hamza Aydoğdu’yla yapılan görüşmenin en önemli noktaları şöyle;

  • Özel Eğitim Öğretmenleri, senelik mezun sayısının 7500 olduğunu dile getirip, önümüzdeki atamada en az 4500 kontenjan istediklerini dile getirdiler. Hamza Aydoğdu mezun sayısını duyunca özel eğitim öğretmenlerinin mağdur edilmeyeceğini söyledi.
  • Alan değişikliğinin son kez yapıldığını, bir daha asla yapılmayacağını söyledi.
  • Sertifika konusunun alanı olmadığını ancak özel eğitim öğretmenlerinin bu konuda haklı olduğunu söyledi.
  • Özel eğitim öğretmenlerinin nöbet ücreti sorununun müsteşar ile görüşüldüğünü ve kesinlikle düzeltileceğini belirtti.
  • Seminer dönemindeki ek ders ücreti farklılıklarının düzeltileceğini belirtti.

Özel Eğitim Öğretmenleri bir sonraki görüşmesini Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirecek, alanlarına sahip çıkmaya devam edecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.