Göz Temasından Kaçınma – Otizm Belirtileri

Göz temasından kaçınma otizm belirtileri arasında en sık rastlanan davranışlardan birisidir. Göz teması, çocuğun kendisine bakan kişinin gözlerine bakmaya devam etmesidir. Göz teması çok önemlidir çünkü ortak dikkatin  temel taşıdır. Otizmli bireylerin neden göz temasından kaçındıkları hala araştırılmaktadır. Göz temasıyla ilgilenmediklerinden mi, yoksa bunu rahatsız edici bulduklarından mı kaçındıkları henüz net olarak bilinmemekte.

Yapılan araştırmalarda, otizm teşhisi konulmamış 38 çocuğa, bilişsel dil veya hareket anlamında gecikmeler gözüken 22 çocuğa ve otizm teşhisi konulmuş 26 çocuğa bir dizi videolar izletildi. 2 yaşında olan bu çocuklar videoları izlerken, göz takip teknolojisi kullanılarak çocukların göz hareketleri kayıt altına alındı. Videoda ilk olarak bir çan sesi ile birlikte çocukların dikkatini çekiyor ve ekranda mavi ve beyaz halkalar gösteriliyor. Ardından halkanın yerinde bir kadın çocuğun ilgisini çekecek şekilde konuşmaya başlıyor. Halka ekran üzerinde bazen konuşma yapan kadının gözlerini bazen ise ekrandaki diğer oyuncak ve benzeri nesnelerin çevresini kaplayacak şekilde hareket ettiriliyor. Sonuç olarak elde edilen veriye göre otizmli çocuklar halka konuşma yapan kadının gözlerine yönlendirdiğinde bakmaktan çekinmiyorlar. Bu da bize otizmli çocuklar için göz temasının rahatsız edici olmadığını açıklamaktadır.

Videonun sonuçlarına göre otizmli çocuklar normal gelişimli çocuklara oranla, konuşma yapan kadının gözlerine daha kısa süre bakma eğilimi göstermektedirler. Konuşmacı kadın duygusal konuşmalar yaptığında normal gelişimli çocuklar gözlerine daha uzun süre bakarken, otizmli çocuklar duygusal konuşmalar yapıldığında herhangi bir değişiklik göstermemekteydi.

 

University of Washington’dan Pediatri Doçenti Frederick Shic ise bu durumun yalnızca bakış ilgisizliği olduğunu savunuyor.

Bilim insanları, otizmli tüm çocukların bu gibi bir ilgisizlik gösterip göstermediğinin öğrenilebilmesi için çok daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylemektedirler. Otizmli ergen ve yetişkinler ise bu konu ile alakalı göz temasının kendileri için yoğun ve tatsız bir deneyim olduğunu söylemektedirler.

 

Bu video; İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklığında yürütülen Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.