Aile İçi Gözlem Formu

Öğrenciler, vakitlerinin bir çoğunu okulda geçirseler de, diğer ortamlarda sergilediği davranışlar öğrencinin davranış bozuklukları, akademik sorunları ve diğer bir çok şey hakkında bilgi sağlamak için önemli olabilir.

Aile İçi Gözlem Formu, öğrencinin okul ortamı dışındaki tutum ve davranışları ile ilgili bilgi toplamak amacıyla kullanılır. Veli, rehberlik öğretmeni tarafından belirtilen süre içinde çocuğunun davranışını gözlemleyerek formu doldurur. Gözlem süresi sonunda rehberlik öğretmenine iletir.

Rehberlik öğretmeni gözlem sonunda elde ettiği bilgileri, öğrenci hakkındaki diğer bilgiler ile bir arada değerlendirerek çalışmalarını planlar.

Aile içi gözlem formu; alt ıslatma, parmak emme, saldırganlık, kardeş kıskançlığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, uyku bozuklukları, ayrılık kaygısı, okul reddi, kekemelik, mastürbasyon, ev kurallarına uymama, yalan söyleme, izinsiz alma, tikler, karşı gelme, teknoloji, madde, sigara bağımlılığı gibi davranış ve uyum sorunları için kullanılabilir.

Sıklıkla okul öncesi ve ilkokul kademesindeki öğrenciler için kullanılmakla birlikte diğer kademelerdeki öğrenciler için de kullanılabilir.


DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Veliye bireyin davranışlarının ortama göre değişebildiği, bu nedenle gözleme ihtiyaç duyulduğu; davranışın gözlemlendiği ortamlara göre ortaya çıkma nedenlerinin tespit edilebileceği ve çalışmaların bu doğrultuda planlanacağına ilişkin bilgi verilir.
2- Hangi davranışın gözlemleneceği açık bir şekilde veliye belirtilir.
3- Velinin öğrenciyi farklı zaman ve durumlarda gözlemlemesi sağlanır.
4- Gözlemlendiğinin farkına varmaması için formun öğrencinin yanında doldurulmaması istenir.
5- Gözlem ile ilgili bilgileri yazarken veliden yorum ve değerlendirmelere yer vermemesi istenir.
6- Elde edilen bilgilere dayanılarak aileye ebeveynlik becerilerini artırmaya yönelik ev ödevleri verilebilir.
7- Gözlem sonuçları; Öğrenci Bilgi Formu, Öğrenci Görüşme Formu, Aile Bilgi Formu, kullanılan diğer bireyi tanıma teknikleri, öğretmen ve akran gözlemi ile birlikte ele alınarak çalışmalar planlanır.
8- Form, öğrencinin dosyasında saklanır.

Aile İçi Gözlem Formu’nu bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

İndir “Aile İçi Gözlem Formu” Aile-İçi-Gözlem-Formu.pdf – 318 defa indirildi – 98 KB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.